Wspomnienie św. Krzysztofa w Parafii Gromiec

Święty Krzysztof jest jednym z najpopularniejszych świętych w Kościele katolickim.

Jego imię pochodzi od greckich słów „Christophoros”, czyli „niosący Chrystusa”, ten, który się przemieszcza, żeby zanieść jakąś dobrą nowinę. Przyjęliśmy w tradycji Kościoła, że odnosi się to do kierowców, do ludzi, którzy zmierzają z miejsca na miejsce.

Modlimy się tego dnia szczególnie o bezpieczeństwo, zważywszy na to, jak dużo osób ginie w wypadkach na drogach.

Święty Krzysztof stał się patronem przewoźników, kierowców, flisaków, biegaczy, żeglarzy, podróżników, pielgrzymów, mostów i miast położonych nad rzekami. Jest również patronem dobrej śmierci – szczególnie na Wschodzie.

Kościół obchodzi jego wspomnienie 25 lipca. Charakterystycznym akcentem tych obchodów jest modlitwa za kierowców i święcenie pojazdów, które odbywa tego dnia, lub w niedzielę poprzedzającą to liturgiczne wspomnienie, jeśli wspomniany dzień wypadnie w tygodniu.

W gromieckiej parafii szczególną modlitwą otaczano kierowców w niedzielę 24 lipca, w przeddzień liturgicznego wspomnienia patrona kierowców.

Po mszach świętych o godz. 8:00, 10:30 i 15:30 Ksiądz Proboszcz Zdzisław Bury święcił wszystkie pojazdy, które ustawiały się w szeregu wzdłuż ul. Tragutta. Błogosławił kierowców i ich rodziny oraz rozdawał stosowne symbole. W zeszłym roku zasiadający za czterema kółkami otrzymywali ryby, które nakleja się na pojazdy, zaś w tym roku były to obrazki z modlitwą do św. Krzysztofa.

Złożone przez kierowców ofiary posłużą misjonarzom na zakup środków transportu na misje.

Wszystkim kierowcom z naszej wspólnoty życzymy, aby nigdy nie zapominali o modlitwie o bezpieczną jazdę za wstawiennictwem św. Krzysztofa , żeby zawsze pamiętali o dobrym przygotowaniu się do drogi i bezpiecznie docierali do celu.

RL