Wspomnienie św. Krzysztofa – Gromiec 2023 rok

Święty Krzysztof, to jeden z najpopularniejszych świętych w Kościele katolickim.

Imię Krzysztof – wywodzi się z greki i oznacza „niosący Chrystusa”. O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Według późniejszych, ale prawdopodobnych świadectw, opartych na tradycji, św. Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji. Tam miał ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 roku. Jest jednym z czternastu wspomożycieli, czyli szczególnych patronów.

W tym dniu modlimy się szczególnie o bezpieczeństwo, co jest widoczne patrząc jak często dochodzi do licznych wypadków i potrąceń.

Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżnych, a także patronem: flisaków, kolejarzy, rycerzy, poszukiwaczy skarbów, żeglarzy. Jest on również patronem dobrej śmierci – szczególnie na wschodzie.

Kościół obchodzi jego wspomnienie 25 lipca. Charakterystycznym akcentem tych obchodów jest modlitwa za kierowców i poświęcenie pojazdów, które odbywa w tymże dniu, lub w niedzielę, która poprzedza to liturgiczne wspomnienie, jeśli wspomniany dzień wypadnie w tygodniu.

W gromieckiej parafii wszystkich kierowców i podróżujących zawierzamy w naszych modlitwach w niedzielę 23 lipca, poprzedzającą dzień liturgicznego wspomnienia patrona kierowców.

Po każdej mszy świętej ksiądz proboszcz Zdzisław Bury święcił wszystkie pojazdy, które ustawiały się w szeregu wzdłuż ul. Tragutta. Błogosławił kierowców i ich rodziny oraz rozdawał odpowiednie symbole. W tym roku były nimi obrazki z modlitwą do świętego patrona.

Na koniec przytoczymy słowa niezwykłej modlitwy do wspominanego Patrona:

Boże daj mi pewną rękę i bystre oko,

abym nikomu nie wyrządził żadnej szkody.

Nie pozwól Dawco życia bym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa,

a także zachowaj od nieszczęścia i wypadku.

Pohamuj pokusę nadmiernej szybkości.

Oby piękno stworzonego przez Ciebie świata i radości Twej łaski towarzyszyły mi na zawsze. Amen.

tekst i zdjęcia R.L.