Uroczystości Odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej w Gromcu

Matka Boża Różańcowa – to tytuł używany w określeniu do Matki Bożej. W odmienności od innych tytułów i wezwań maryjnych, ten tytuł nie jest związany z określonym wizerunkiem, figurą, sanktuarium czy kościołem, a z modlitwą i  nabożeństwem różańcowym, o którą Matka Boża prosiła w licznych objawieniach.

Matka Boża Różańcowa jest również patronką wielu kościołów w Polsce i na świecie, w tym Kościoła Parafialnego w Gromcu.

Gromiecka parafia Uroczystości Odpustowe przeżywała w niedzielę 10 października.

Głównym punktem obchodów tego pięknego i szczególnego wydarzenia była Suma Odpustowa o godz. 11:00. Uroczystej liturgii przewodniczył i wygłosił homilię Ks. Dariusz Bartocha SDB – Dyrektor Domu zakonnego Księży Salezjanów w Oświęcimiu, który w tym roku głosił rekolekcje wielkopostne w naszej wspólnocie.

W uroczystej homilii Ksiądz Dariusz omówił wiele zagadnień dotyczących Nabożeństw Różańcowych. Poruszył także jak należy rozumieć każdą Tajemnicę Różańca Świętego i jak głębiej pojąć każdą z nich. Przytoczył też własne doświadczenia życiowe związane z Różańcem, jakich doznał w swojej posłudze duszpasterskiej.

Po Liturgii mszalnej miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z procesją eucharystyczną wokół kościoła. W tym czasie została odmówiona jedna dziesiątka Różańca, oraz odśpiewano podniosłe „Te Deum”. Na zakończenie uroczystości rozbrzmiał hymn „Boże coś Polskę”, w którym parafianie gromieccy prosili, by Pan Bóg i jego Matka – Królowa Różańca Świętego zawsze mieli w opiece naszą wspólnotę parafialną i zawsze byli z nami, zwłaszcza w ciężkich chwilach życia.

Odpust w Gromcu zaszczycili również swoją obecnością bardzo licznie: Księża Proboszczowie z parafii Dekanatu Libiąskiego, Górnicy i Koło Gospodyń Wiejskich.
O piękną oprawę muzyczną obok p. Organisty zadbała nasza parafialna Schola „Laus Deo”, która wykonała przygotowane specjalnie na tą okazję pieśni maryjne.

Dziękujemy wszystkim Parafianom, ludziom dobrej woli i tym, którzy przyczynili się do upiększenia tej wyjątkowej uroczystości odpustowej.

Szczęść Boże!