Uroczystość Bożego Ciała

Święto Bożego Ciała to potoczna nazwa uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to święto ruchome, przypadające w czwartek po niedzieli Najświętszej Trójcy. Tego dnia wierni Kościoła katolickiego w uroczystych procesjach z Najświętszym Sakramentem przechodzą ulicami miast, miasteczek oraz wsi manifestując wiarę w samego Boga.

W gromieckiej parafii obchody tej uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:30 uroczystą Mszą Świętą sprawowaną przez Księdza Proboszcza Zdzisława Burego. W homilii Ksiądz Dziekan opowiedział o ostatniej Uroczystości Bożego Ciała, którą przeżył w swoim życiu nasz Papież Polak – Święty Jan Paweł II. Podkreślił również wartość „Chleba Eucharystycznego”, który każdy z nas powinien docenić i należycie go spożytkować . Po Mszy Świętej miała miejsce tradycyjnie Procesja Eucharystyczna do Czterech Ołtarzy poświęconych Czterem Ewangelistom. Piękne Ołtarze, dzieło ofiarności mieszkańców Gromca umieszczono kolejno: przy bramie kościelnej, przy zbiegu ulic. Chopina i Moniuszki, przy dawnej Kaplicy Mszalnej i przy Kapliczce na skrzyżowaniu ulic Stwosza i Traugutta. W procesyjną modlitwę i nabożny śpiew zaangażowali się wszyscy mieszkańcy w tym: Służba Liturgiczna, Schola „Laus Deo”, Koło Gospodyń Wiejskich, Górnicy i Strażacy w odświętnych strojach, asysty feretronów i sztandarów, dzieci komunijne i najmłodsze parafianie, chłopcy z dzwoneczkami i dziewczynki, które sypały kwiaty.

W tym roku obchody Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były jak zawsze uroczyste. Przy pięknej pogodzie wielu parafian uczestniczyło w procesji. Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania pięknych ołtarzy, ustroili swoje domy i obejścia oraz pobożnie włączyli się w obchody tego pięknego Święta będącego wyznaniem naszej wiary.

RL

fot. G. Zabawska – Łysak