Triduum Sacrum A.D. 2024

Coroczne tradycyjne uroczystości Triduum Paschalnego w gromieckiej wspólnocie trwały od czwartku 28.03 do soboty 30.03.

W Wielki Czwartek, na zakończenie Mszy Wieczerzy Pańskiej, przeniesiono Najświętszy Sakrament z Tabernakulum do Ciemnicy, gdzie wierni do późnych godzin adorowali Chrystusa Cierpiącego. Tenże dzień jest również świętem ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa, dla tego Liturgiczna Służba Ołtarza złożyła ks. proboszczowi Zdzisławowi życzenia. Podczas uroczystości zgodnie z wyjątkową parafialną tradycją święcony jest chleb. Kulminacyjnym punktem obchodów w tym roku był moment poświęcenia nowego wizerunku Matki Bożej Różańcowej autorstwa pani Katarzyny Hańderek, który został umiejscowiony w ołtarzu głównym. ( jako, że w naszej świątyni odbył się gruntowny remont). W Wielki Piątek wierni adorowali Pana Jezusa, odmawiali różaniec i uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, którą połączono z Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie odprawiono Liturgię Męki Pańskiej z czytaniem Męki Pana Jezusa, adoracją Krzyża Świętego i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, po czym odśpiewano wszystkie części Gorzkich Żali. W Wielką Sobotę od porannych godzin adorowano Syna Bożego przy Grobie Pańskim. W godzinach przedpołudniowych ks. Proboszcz święcił pokarmy świąteczne licznie zebranym parafianom. Z kolei wieczorem rozpoczęła się uroczysta celebracja Wigilii Paschalnej. Wprowadzono do Świątyni Paschał Wielkanocny, odśpiewano Exultet – czyli Orędzie Wielkanocne, czytano najważniejsze fragmenty Pisma Świętego ze Starego i Nowego Testamentu, śpiewano psalmy responsoryjne w nawiązaniu do czytań, nastąpiło uroczyste rozwiązanie dzwonów i wybrzmienie organów, odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych oraz odnowiono przyrzeczenia chrzcielne. Na zakończenie miała miejsce uroczysta procesja rezurekcyjna, która trzykrotnie przeszła wokół kościoła, a zakończono ją uroczystym odśpiewaniem Te Deum Laudamus. W tych szczególnych dniach do świątecznego charakteru uroczystości obok wiernych przyczyniły się także: Liturgiczna Służba Ołtarza, Róże Różańcowe, Schola „Laus Deo” oraz strażacy z OSP Gromiec, którzy pełnili straż przy grobie Pana Jezusa. Bóg zapłać wszystkim, którzy uczestniczyli w tych wyjątkowych i ważnych obchodach i dawali świadectwo głębokiej wiary, modlitwy i pobożności.

R.L.