Święty Mikołaj w Gromcu

Św. Mikołaj Biskup to postać historyczna, wyniesiona przez Kościół na ołtarze. Mikołaj z Miry od najmłodszych lat był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, był znany jako ich opiekun, przeznaczył na nich cały swój majątek, pielęgnował chorych podczas zarazy. Zmarł w Myrze miedzy 342 a 352 r. Zasłynął cudami czynionymi zarówno za życia, jak i po śmierci. W całym chrześcijańskim świecie kult Św. Mikołaja zaczął szybko się rozpowszechniać, a najbardziej znany jest zwyczaj wręczania sobie prezentów w dniu 6 grudnia.

Do Parafian w Gromcu biskup z Miry przybył w niedzielę 5 grudnia. W tradycyjnym stroju Biskupim rozdawał parafianom prezenty w postaci opłatków na wigilijny stół. Święty Mikołaj – w którego postać w tym roku wcielili się Łukasz i Marcin Ostrowscy, oraz Olek Księżarczyk nie zapomniał także o scholistakach „Laus Deo”, oraz ministrantach. Zostali oni obdarowani słodkościami. Podarki te przygotował Ksiądz Proboszcz Zdzisław, któremu serdecznie dziękujemy.

Druga niedziela adwentu była w naszej wspólnocie uroczysta również dlatego, że do Służby Liturgicznej Ołtarza został przyjęty Igor Kowalski. Ksiądz Proboszcz w specjalnej modlitwie pobłogosławił nowemu ministrantowi, a my wszyscy życzymy Mu wytrwałości w służbie przy ołtarzu Pańskim.

Szczęść Boże wszystkim Parafianom, którzy w tym dniu modlili się wspólnie w naszej świątyni!

Tekst i zdjęcia: R. L