Święte Triduum Paschalne w gromieckiej parafii A.D. 2023

Uroczyste i podniosłe nabożeństwa Triduum Paschalnego odbyły się w gromieckiej wspólnocie.

W Wielki Czwartek, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu z tabernakulum do Ciemnicy, gdzie wierni mogli adorować Pana Jezusa Cierpiącego. W tym dniu ks. proboszcz Zdzisław odebrał życzenia od Liturgicznej Służby Ołtarza, gdyż jest to dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Zgodnie z unikatową tradycją parafialną, poświęcono chleb.

W Wielki Piątek wierni trwali na adoracji Pana Jezusa, odmówili różaniec i uczestniczyli w Drodze Krzyżowej połączonej z Koronką do Bożego Miłosierdzia. Odprawiona została także Liturgia Męki Pańskiej z odczytaniem Męki Pana Jezusa, adoracją Krzyża Świętego i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, po czym odśpiewano wszystkie części Gorzkich Żali.

W Wielką Sobotę od godzin porannych adorowano naszego Zbawiciela przy Grobie Pańskim. Przed południem ksiądz proboszcz święcił pokarmy wielkanocne licznie przybyłym parafianom. Wieczorem miała miejsce uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej. Czytano najważniejsze fragmenty Pisma Świętego ze Starego i Nowego Testamentu, śpiewano psalmy, nastąpiło uroczyste rozwiązanie dzwonów, odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych oraz odnowiono przyrzeczenia chrzcielne. Na zakończenie odbyła się uroczysta procesja rezurekcyjna wokół kościoła, zwieńczona uroczystym Te Deum.

W tych wyjątkowych dniach do podniosłego charakteru uroczystości obok wiernych przyczynili się: Liturgiczna Służba Ołtarza, Róże Różańcowe, Schola „Laus Deo” oraz strażacy z OSP Gromiec.

Bóg zapłać wszystkim, którzy współtworzyli tę niezwykłą uroczystość, dając świadectwo swojej głębokiej wiary.

R.L.