Św. Ambroży patron pszczelarzy w Gromcu

W dniu 11 grudnia 2022 r. w kościele parafialnym w Gromcu odbyły się uroczystości Święta Św. Ambrożego – patrona pszczelarzy, którego wspomnienie liturgiczne przypada na 7 grudnia.

Ambroży z Mediolanu, czyli Ambrosius Aurelius, urodził się w Trewirze około roku 339, a zmarł 4 kwietnia 397 w Mediolanie, w wieku około 57 lat. Był arcybiskupem Mediolanu, świętym kościoła katolickiego i kościoła prawosławnego. Jest zaliczany do ojców i doktorów Kościoła. Od wieków wizerunki i figury przedstawiające biskupa Mediolanu pojawiają się w pasiekach, aby chronić roje od szkód i zapewnić dobre zbiory. Stało się to pod wpływem legendy o pszczołach składających miód na ustach późniejszego biskupa Ambrożego Znane do dziś powiedzenie mówi: „święty Ambroży miodu dołoży”. Kapłanowi przypisuje się ponadto aforyzm: „dobra mowa jest jak plaster miodu”.

W tym roku Libąskie Koło Pszczelarzy obchodziło swą uroczystość podczas eucharystii w kościele p.w Matki Boskiej Różańcowej w Gromcu. Liturgii przewodniczył ks. Mateusz Wyrobkiewicz (rodowity libiążanin), delegat Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W koncelebrze uczestniczyli: ks. proboszcz Zdzisław Bury, oraz ks. Stanisław Pasternak – kapelan libiąskich bartników, który wygłosił okolicznościową homilię. Zwrócił w niej uwagę na potrzebę świętości, podając za przykład postawę św. Ambrożego.

W uroczystej mszy świętej uczestniczyli pszczelarze, wraz ze swoim prezesem panem Krystianem Ziajka, oraz obecni parafianie. Pięknym akcentem tego wydarzenia była obecność pocztu sztandrowego libiąskich bartników, oraz procesja z darami w której ofiarowano owoc pracy pszczelego roju. Wszyscy obecni w dziękczynnej modlitwie prosili Pana Boga o dobre, miododajne zbiory na przyszły rok, oraz wszelkie potrzebne łaski.

Bóg zapłać wszystkim, którzy uczestniczyli w tej pięknej liturgii.

R.L.