Gromiec, ul. Traugutta, 32-590 Libiąż

obraz-matka-boska-rozancowa-gromiec

Spotkanie z księdzem rekolekcjonistą Stanisławem Czernikiem

Tegoroczne rekolekcje w gromieckiej parafii głosił ks. Stanisław Czernik. Na codzień pełniący funkcję Dyrektora Centrum Edukacyjnego Caritas im. Świętej Rodziny w Krakowie. Specjalnie dla czytelników gazetki „Nasz dom” poprosiliśmy Księdza Rekolekcjonistę o chwilę rozmowy. Szczęść Boże Księże Stanisławie, czy zechciałby nam Ksiądz powiedzieć, gdzie obecnie Ksiądz posługuje?

– Jestem teraz w parafii Świętego Floriana w Krakowie i tam zamieszkuje. Pracuję w Centrum Edukacyjnym Caritas, ale staram się także pomagać w duszpasterstwie tej parafii, chociażby celebrując Msze Święte.

Co zdaniem księdza jest najbardziej niezwykłe i co wyróżnia parafię Świętego Floriana na tle innych parafii krakowskich?

– Na  pewno niezwykła jest lokalizacja. Jest to  praktycznie w samym centrum miasta. Parafia św. Floriana słynie też z tego, że jako młody wikary swoją posługę pełnił tam Karol Wojtyła – nasz św. Jan Paweł II. Była to jego druga parafia po tej w Niegowici. Z całą pewnością osoba Świętego Jana Pawła II jest najczęściej wymieniana,  gdy wspomina się kościół św. Floriana w Krakowie.

Widać, że  Parafia Świętego Floriana słynie z wybitnych duchownych. Czytelnicy naszej gazetki chcieliby wiedzieć, jak Ksiądz odkrył swoje powołanie do bycia kapłanem?

– Prawda jest taka, że od szóstego roku życia byłem ministrantem i potem w takim świadomym bardziej życiu chciałem być księdzem. Kiedy po maturze pragnąłem wstąpić do seminarium rodzice nie podzielali mego zapału. Podjąłem więc studia świeckie i dopiero po ich skończeniu wstąpiłem do seminarium. Nikomu, nawet rodzicom nic o tym nie mówiłem. Podzieliłem się tą wiadomością, dopiero gdy zostałem przyjęty. Myślę, że powołanie jest jak ziarno i dojrzewa czasem w człowieku powoli.

Przykład Księdza pokazuje, że jednym z obowiązków każdego kapłana jest głoszenie Słowa Bożego. Co jest zdaniem Księdza największą zaletą w głoszeniu Dobrej Nowiny  i prowadzeniu rekolekcji parafialnych?

– Na pewno święty czas Wielkiego Postu jest dobrym momentem do prowadzenia rekolekcji. Niezwykle ważne jest także audytorium – czyli wierni. Bez  nich głoszenie rekolekcji nie miałoby sensu. Bowiem Pan Bóg zawsze jest przy nas i wyciąga do nas rękę, tylko my musimy być przy nim i odpowiedzieć na to zaproszenie. Myślę, że istotą kościoła są wierni, którzy chcą słuchać słowa Bożego i karmić się Jego łaską.

Głosi Ksiądz rekolekcje w naszej gromieckiej parafii, jak się tutaj Księdzu podoba i czy ujęła Księdza nasza świątynia?

– Jeśli mam być szczery, to byłem tutaj już rok temu z księdzem proboszczem z Libiąża, bo tam prowadziłem rekolekcje.  Zostaliśmy zaproszeni w gościnę przez księdza dziekana. I wtedy pomyślałem, że gdybym był kiedyś proboszczem to chciałbym być nim właśnie tutaj, bo bardzo mi się w Gromcu podoba. Mówiłem o tym Księdzu Proboszczowi z wyrazami sympatii dla miejscowości, parafian i pięknej świątyni.

W Kościele jest wielu Świętych na których możemy się wzorować. Czy Ksiądz ma swoją ulubioną postać duchowego przewodnika, za którego wstawiennictwem lubi się modlić ?

– Ważną dla mnie postacią jest święty Augustyn, powszechnie jest On znany, chociażby z powiedzenia, „Kto śpiewa to jakby dwa razy się modli”. A ważne w jego postaci jest to, że miał dwa okresy przed nawróceniem i po nawróceniu. Muszę powiedzieć, że i ja miałem w swoim życiu taki moment, że nie widziałem istoty kościoła, ale to był krótki epizod i potem Pan Bóg dotknął mnie łaską i ta wiara dojrzewa we mnie i rośnie. Święty Augustyn jest mi bliski, ponieważ zadawał dużo pytań zanim pozwolił się znaleźć Prawdzie. I to jest istota, że nie tylko szukał, ale pozwolił się tej prawdzie znaleźć. To jest właśnie ta myśl, którą bym chciał przekazać wszystkim czytelnikom gazetki „Nasz dom”, żeby szukali Prawdy i pozwolili się odnaleźć tej Prawdzie, którą jest sam Bóg.

Dziękujemy Księże Stanisławie za rozmowę, poświęcony czas i każde słowo, które przybliża nas do poznania Pana Boga. Bóg zapłać.

RL