Niedziela Palmowa 2022 w Gromcu

Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela przed Wielkanocą. Jest też pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia – okresu upamiętniającego w Kościele ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm. Jest to wspomnienie uroczystego wjazdu do Jerozolimy Chrystusa, którego mieszkańcy witali słowami „Hosanna Synowi Dawidowemu” i rzucali gałązki palmowe na drogę w dowód uwielbienia. Na pamiątkę tego wydarzenia przyjął się zwyczaj święcenia w tym dniu ozdobnych palm. W Polsce jest on obchodzony od średniowiecza.

W liturgii tego dnia kluczowe są dwa momenty: radosna procesja z palmami oraz czytanie – jako Ewangelii – Męki Pańskiej .

W naszej gromieckiej parafii tegoroczna niedziela palmowa przebiegała jak zwykle uroczyście. W tym roku na mszy świętej głoszona była Męka Pańska wg. św. Łukasza. Odczytał ją Ksiądz Proboszcz Zdzisław Bury z towarzyszeniem Służby Liturgicznej Ołtarza. Na poszczególnych mszach świętych czytali: A. Szymutko, M. Bałys, J. Mika, F. Kobyłczyk, A. Księżarczyk i B. Palka.

Zgdnie z tradycję wierni przybyli w tym dniu z palmami, często zrobionymi własnoręcznie, które podczas uroczystej liturgii poświęcił Ksiądz Proboszcz.

Na zakończenie uroczystej liturgii odbył się konkurs na najpiękniejszą i najwyższą palmę, w którym wzięli udział wszyscy chętni parafianie w szczególności dzieci i młodzież. W jury byli Dagmara Palka oraz Jakub Mika.

Wszystkie palmy były pięknie i starannie wykonane w sposób tradycyjny. Zachwycały piękne, bibułowe kwiaty, gałązki cyprysowe, bazie wierzbowe, oraz naturalna trzcina.

Zwycięzcy otrzymali nagrody, a każdy uczestnik słodki upominek ufundowany przez Księdza Proboszcza.

Bóg zapłać wszystkim Parafianom za wspólnie przeżycie Niedzieli Męki Pańskiej, a dzieciom i młodzieży za pięknie wykonane palmy i radosny udział w konkursie.