„Jak paciorki Różańca przesuwają się chwile…” – relacja z uroczystości odpustowej w Gromcu

Odpust parafialny jest doroczną uroczystością rodziny parafialnej związaną ze świętem patronalnym parafii lub kościoła. U nas w Gromcu patronką kościoła i parafii jest Matka Boża Różańcowa, której uroczystość obchodziliśmy 2 października – w pierwszą niedzielę miesiąca.

W Kościele katolickim odpust oznacza darowanie człowiekowi kary za grzechy odpuszczone na mocy sakramentu pokuty pod warunkiem wykonania pewnych praktyk religijnych. Potocznie to także nazwa święta patrona danego kościoła połączona z radosnym kiermaszem.

Od dawien dawna możliwość uzyskania odpustu sprawiała, że na uroczystość tą przybywali ludzie z całej okolicy, a dla rodzin w parafii była to okazja do spotkania wielu pokoleń.

Centralnym wydarzeniem jest suma odpustowa, u nas sprawowana o godz. 11.00. Celebrował ją specjalnie zaproszony kapłan Ks. Aleksander Wójtowicz – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, który wygłosił również okolicznościowe kazanie. Nawiązał w nim do historii Nabożeństwa Różańcowego. Kaznodzieja przypomniał o roli Różańca dla św. Jana Pawła II, który w 2003 roku ustanowił Tajemnicę Światła.

Po liturgii mszalnej miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której odśpiewano dziesiątek Różańca. Następnie wierni wraz z kapłanami przeszli w uroczystej procesjii eucharystycznej wokół kościoła, śpiewając pieśni eucharystyczne, oraz podniosłe „Te Deum”. W tym roku podczas hymnu „Boże coś Polskę” wszyscy obecni prosili Królową Różańca Świętego o pokój w rodzinach, ojczyźnie i na świecie.

W naszej gromieckiej wspólnocie tradycje odpustowe są niezmiennie żywe i szanowane, toteż w asyscie procesyjnej brały udział dzieci w strojach komunijnych, górnicy, poczty sztandarowe, wierni parafianie, oraz księża z parafii Dekanatu Libiąskiego.O szczególną oprawę muzyczną wraz z organistą zadbała nasza parafialna Schola „Laus Deo”, która wykonała przygotowane specjalnie na tą okazję pieśni maryjne.

W ten piękny, pogodny dzień mieszkańcy Gromca i zaproszeni goście radośnie świętowali uroczystość Matki Bożej Różańcowej.

Bóg zapłać wszystkim Parafianom, którzy ofiarnie włączyli się w przygotowanie i przeżycie tego  wyjątkowego czasu.

Szczęść Boże!

RL