Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!

W dniach 7-11 sierpnia 2022 r. miała miejsce XXXIX Oświęcimska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemii parafianie z Gromca i Bobrka mogli na nowo podjąć trud pielgrzymowania i udać się w pięciodniową drogę do swojej Matki. Pielgrzymowaliśmy z grupą drugą (Salezjańską), której patronem jest św. Jan Bosko. Naszym najmłodszym pielgrzymem była trzyletnia Tosia, która wraz z tatą dzielnie znosiła trudy pielgrzymowania.

Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem: ,,Królowo pokoju — módl się za nami”. W trakcie drogi modliliśmy się o pokój na Ukrainie i całym świecie, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, nie zapomnieliśmy również o duszach w czyśćcu cierpiących i swoich własnych intencjach . Codzienna Msza Święta, modlitwa Różańcowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia zbliżała nas do Pana Boga, oraz dawała ukojenie w trudnych momentach. Nie brakowało również śpiewu i tańca, ponieważ w taki sposób również należy wielbić Boga.

Dla wielu pielgrzymka wydaje się czymś niepotrzebnym, zbędnym w dzisiejszym nowoczesnym świecie, w którym każdy dąży do wzbogacenie się i do osiągnięcia kariery zawodowej. Pan Jezus po swoim Zmartwychwstaniu nakazał Apostołom iść i głosić Ewangelie, poprzez Bierzmowanie nakazał On to i nam. Dlatego właśnie podejmujemy ten trud i udajemy się w ponad 100 km wędrówkę, aby pokazać wszystkim naszą wiarę. Na naszej drodze spotykamy różnych ludzi, najczęściej są oni pozytywnie zaskoczeni, machają nam i życzą wytrwałości. Natrafiamy również na tych mniej zadowolonych, ale i za nich się modlimy i prosimy o dar wiary dla nich. W trakcie pielgrzymki pokazujemy, że do szczęścia niepotrzebne nam dobra materialne, wystarczy obecność drugiej osoby, w której skrywa się Pan Jezus.

Sama pielgrzymuję od najmłodszych lat, była to już moja dziesiąta pielgrzymka. To dzięki mojej mamie odkryłam ten rodzaj świadectwa wiary, to Ona zabrała mnie i moje rodzeństwo po raz pierwszy przed obraz naszej Matki. Coroczna pielgrzymka stała się dla mnie swego rodzaju ,,dobrym uzależnieniem”, bez którego nie wyobrażam sobie swojego dalszego życia.

Chciałabym i Was zachęcić do wstania z kanapy i podjęcia pielgrzymkowego trudu, abyśmy wszyscy razem mogli dojść od Królestwa Bożego i osiągnąć Życie Wieczne.

tekst i zdjęcia: Daria Ryska