Święta Barbara od lat otaczana jest w Polsce bardzo żywym kultem. To przede wszystkim patronka trudnej pracy.
Św. Barbara żyła w III wieku n.e i pochodziła z pogańskiej rodziny zamieszkującej miasto Heliopolis. Jako młoda dziewczyna zainteresowała się chrześcijaństwem. Niestety, gdy ojciec dowiedział się o tym, iż jego córka przyjęła chrzest wydał ją w ręce Rzymian i tym samym skazał na męczeńską śmierć poprzez ścięcie głowy mieczem 4 grudnia w roku 306.
Na galowym mundurze górniczym znajduje się 29 złotych guzików. Dlaczego? Bo właśnie tyle lat, według legendy, miała święta Barbara, gdy zginęła męczeńską śmiercią. Była niezwykle religijna, charyzmatyczna i odważna. Tak jak górnicy i dlatego jest ich patronką.
W dniu wspominania świętej Barbary, czyli 4 grudnia, obchodzone jest także tradycyjne święto górnicze – Barbórka. W Kościele Parafialnym w Gromcu Św. Barbara zajmuje miejsce szczególne. W bocznym ołtarzu znajduje się Jej wizerunek, oraz symbole górnicze, chociażby piękna lampka górnicza. W tym roku Msza Święta w intencji górników, emerytów górniczych, oraz ich rodzin odbyła się w sobotę 4 grudnia o godz 11:00.
W uroczystej liturgii Ksiądz Proboszcz modlił się za górników obecnych i byłych. W homilii nawiązał do poszanowania wartości chrześcijańskich i obrony symboli naszej wiary.
We Mszy Świętej modlili się górnicy i ich rodziny. Po zakończeniu Mszy Świętej Pan Bogusław Zabawski uwiecznił uczestników tej uroczystości na wspólnej fotografii.
Życzymy, aby Święta Barbara patronka trudnej pracy upraszała u Pana Boga wszelkie łaski potrzebne pracującym.
R.L
Zdjęcia: B.Zabawski