Dożynki Parafialne w Gromcu A.D. 2023

Dożynki to jedno z największych świąt na polskiej wsi. Po ścięciu ostatnich kłosów zboża rolnicy obchodzą uroczyste święto dziękczynienia za dary Ziemi. Dożynki z tradycyjnymi elementami: Mszą Świętą, wieńcami i darami dożynkowymi, są również świadectwem pielęgnowania polskiego dziedzictwa narodowego.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Dożynki Parafialne przypadają 15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P

Z tej okazji została odprawiona uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym o godz. 10.30, której przewodniczył ksiądz Zdzisław Bury. Eucharystia była możliwością do dziękowania stwórcy za tegoroczne plony i zbiory w pracy na roli.

W uroczysty sposób zostały poświęcone: wieniec dożynkowy, chleb, owoce, warzywa oraz bukiety z ziół i kwiatów, które przynieśli do świątyni wierni z zgodnie z tradycją, która w naszej wspólnocie jest nadal żywa i kultywowana.

O uroczystą oprawę tej dziękczynnej mszy świętej wraz z panem organistą zadbała parafialna Schola „Laus Deo”.

Bóg zapłać wszystkim za udział i modlitwę w tym wyjątkowym nabożeństwie dziękczynnym.

tekst i zdjęcia R.L.