Dożynki Gminne Gromiec A.D 2024

Dziękczynienie za tegoroczne plony

Dożynki to jedno z największych świąt ludowych dla polskich rolników. W tradycji jest to moment, gdy zbiory zbóż są zakończone, a ludzie pragną podziękować Panu Bogu za błogosławieństwo i obfitość darów. Katolicy gromadzą się na uroczystej mszy świętej, aby wyrazić wdzięczność Opatrzności Bożej. Przynoszą dar w postaci wieńca z kłosów zbóż oraz pierwszego chleba upieczonego z tegorocznej mąki.

Ta piękna tradycja pozostaje żywa w Gromcu, gdzie w tym roku, 25 sierpnia, parafianie modlili się podczas uroczystej Mszy św. dożynkowej Gminy Libiąż. Najświętszą Ofiarę sprawował ksiądz Aleksander Wójtowicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, w koncelebrze z księdzem Zdzisławem Burym, proboszczem parafii M. B. Różańcowej w Gromcu i dziekanem Dekanatu Libiąskiego, oraz księdzem Zygmuntem Cholewą, proboszczem parafii św. Stanisława w Żarkach. Okolicznościowe kazanie wygłosił nasz ksiądz proboszcz Zdzisław.

Funkcję starostów Dożynek Parafialnych pełnili Państwo Katarzyna i Marian Mańkowie. W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz koła gospodyń reprezentujące miejscowości gminy Libiąż. Piękna pogoda i uroczysty modlitewny nastrój towarzyszyły wszystkim przybyłym do gromieckiej świątyni.

Bóg zapłać wszystkim parafianom i gościom za wspólną modlitwę i dziękczynienie Panu Bogu.

RL