Dożynki gminne 2022

Dziękujemy Bogu w świątyni za tegoroczne plony i pracę rolników

Dożynki to jedno z największych świąt na polskiej wsi. Po ścięciu ostatnich kłosów zboża rolnicy obchodzą uroczyste święto dziękczynienia za dary Ziemi. Dożynki z tradycyjnymi elementami: Mszą Świętą, wieńcami i darami dożynkowymi, są również świadectwem pielęgnowania polskiego dziedzictwa narodowego.

W tym roku Sołectwo Gromiec było gospodarzem tego wydarzenia gminnego, które odbyło się 15 sierpnia 2021 r., w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Głównym elementem dożynkowych obchodów była uroczysta liturgia w kościele parafialnym o godz. 10.30, której przewodniczył ksiądz Bogusław Wróbel. Eucharystię koncelebrowali także księża: Ks. Stanisław Makowski – proboszcz parafii św. Barbary w Libiążu, Ks. Aleksander Wójtowicz – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, oraz Ks. Zygmunt Cholewa – proboszcz parafii św. Stanisława w Żarkach. Nabożeństwo, które było okazją do modlitwy dziękczynnej za tegoroczne plony zgromadziło wielu parafian .

Na uroczystości przybyły m.in członkinie Koła Gospodyń Wiejskich: „Gromcaneczki” z Gromca, „Libiążanki” z Libiąża, „Macierzanki” oraz „Wrzos” z Żarek, władze samorządowe reprezentowane przez Burmistrza Libiąża pana Jacka Latko, panów sołtysów: Jerzego Górskiego z Gromca, Bogusława Gucika z Żarek , oraz poczty sztandarowe: Koła Pszczelarzy w Libiążu, oraz strażaków z OSP Libiąż.

Honory starostów Dożynek Parafialnych pełnili: pani Agata Wiewióra i pan Rafał Baliś.

Zgodnie z tradycją uczestnicy przybyli z pięknym wieńcem wykonanym z kłosów zbóż, oraz dorodnymi bochnami chleba upieczonymi z tegorocznych zbiorów i darami z warzyw i owoców.

Starostów dożynkowych, oraz wszystkich parafian przybyłych na uroczystość powitali w progach świątyni ksiądz Bogusław Wróbel, wraz z koncelebransami.

Przy dźwiękach pięknej starej pieśni „Błogosławiony chleb ziemi czarnej” rozpoczęła się uroczysta liturgia.

W homilii ksiądz Bogusław dziękował Bożej Opatrzności za zebrane plony, oraz podkreślał jak bardzo ważny jest chleb w życiu codziennym jak i religijnym.

W uroczysty sposób zostały poświęcony wieńce dożynkowe oraz bukiety z ziół i kwiatów przyniesione do świątyni przez wiernych zgodnie z tradycją, która w naszej parafii jest ciągle żywa i kultywowana.

Tegorocznym obchodom dożynek gminnych, oraz Święta Matki Boskiej Zielnej towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez pana organistę, oraz parafialną scholę „Laus Deo”.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii wszyscy odśpiewali hymn „Boże coś Polskę” prosząc w nim by Dobry Bóg, miał zawsze wszystkich wiernych u w swojej opiece.

Po uroczystej liturgii wszyscy zebrani udali się na plac przy Domu Ludowym, gdzie odbyły się dalsze uroczystości dożynkowe.

Bóg zapłać wszystkim, którzy swoją obecnością i modlitwą uświęcili ten uroczysty dla naszej Parafialnej Wspólnoty dzień.

RL