Koncert kolęd 2018 pod tytułem „Z kolędą przez wieki…”

W dniu 7 stycznia 2018 roku, w kościele Matki Bożej Różańcowej w Gromcu, odbył się koncert, przygotowany przez naszego byłego już organistę, Krystiana. Tytuł koncertu „Z kolędą przez wieki…”. Schola VOX COELESTIS poprowadziła nas śpiewająco przez wieki. Pierwsza kolęda „Zdrow bądź Krolu Anielski” uznawana jest za najstarszą, polską kolędę, którą pod koniec XIX wieku odnalazł Aleksander Bruckner w rękopisie Biblioteki Załuskich w Petersburgu. Kolęda ta była prawdopodobnie tłumaczeniem z oryginału czeskiego.

Usłyszeliśmy również pieśń prawosławną „Oj, na mory”, a także „Lulajże Jezuniu”, „Mędrcy świata, Monarchowie”, „Do szopy, do szopy wszyscy”.

Bardzo ciekawe było wspólne śpiewanie, Krystian poprosił wiernych z naszego kościoła, aby razem ze scholą wykonali w kanonie „Przybieżeli do Betlejem”. Wyszło znakomicie, ludzie chętnie się włączyli a sam organista-dyrygent był ogromnie zaskoczony umiejętnościami parafian.

Były również takie kolędy jak „Mizerna , cicha”, „Niemowlątko na słomie” ale nie zabrakło też kolędy niemieckiego pochodzenia „Cicha noc”.

Na zakończenie koncertu, wszyscy obecni, na czele z ks. Zdzisławem, zaśpiewaliśmy „Bóg się rodzi”. Były oklaski, był bis, radość i obietnice kolejnych koncertów.

Barbara Kurek

„Bój się rodzi”